چهارشنبه , ۴ بهمن ۱۳۹۶
آخرین مطالب

مقالات

نکاتی در طراحی ساختمان با ضوابط آتش نشانی

نكات حائز اهميت در طراحى ساختمان با ضوابط آتش نشانى: ١- اگر ساختمان از ٥ طبقه مسكونى بيشتر باشد مشمول ضوابط آتش نشانى ميگردد. ٢- اگر ساختمانى، ٦ طبقه مسكونى و يا بيشتر داشته باشد و ارتفاع كف آخرين طبقه مسكونى از كف مثبت منفی ٠،٠٠ بيشتر از ٢٣ متر ارتفاع داشته باشد حتماً نيازمند تعبيه پله فرار بغير از ... ادامه مطلب »

معرفی ماژول های اعلام حریق

ماژول های هر سیستم بر اساس پروتکل های خاص آن سیستم طراحی یا در نظر گرفته می شوند. این ماژول ها می توانند به صورت های ذیر باشند: – ماژول اتصال تجهیزات کانونشنال ورودی به لوپ سیستم آدرس پذیر – ماژول اتصال تجهیزات کانونشنال خروجی به لوپ سیستم آدرس پذیر – ماژول رله خروجی برای فرمان به تجهیزات اعلام حریق، اطفاء حریق، خاموش ... ادامه مطلب »

آشکارسازی گاز در اتاق های باطری

اینکه باطری های LEAD-ACID در زمان شارژ با آزادسازی گاز هیدروژن می توانند پتانسیل وقوع انفجار را بوجود بیاورند دانش و مطلب مشترک و صحیحی است. در سال ۲۰۰۱، یک انفجار در اثر آزاد شدن گاز هیدروژن در اتاق UPS در محل شارژ باطری داخل یکی از مراکز داده در شهر کالیفرنیا اتفاق افتاد. خوشبختانه کسی آسیب ندید، اما به ... ادامه مطلب »

معرفی سیستم اطفاء حریق گاز FM-200

گاز HFC227ea با برند تجاری FM-200، یک گاز اطفاء حریق غیر سمی، بدون رنگ، سازگار با محیط زیست و نارسانای الکتریکی است که برای انسان مضر نمی‌باشد. این گاز با ورود به زنجیره ماده سوختنی و اکسیژن محیط باعث خاموش شدن شعله های آتش شده و پس از عملیات اطفا، معمولا دارای پسماندی نمی‌باشد که این مهم ضمن به حداقل ... ادامه مطلب »

معرفی دوربین های آشکارساز دود

دوربین های آشکارساز دود، بهترین نوع آشکارسازی دود برای فضاهای وسیع و محیط های باز آشکار سازی دود با تکنولوژی قدیمی، همانند دتکتورهای دود خطی (Beam Detector) یا دتکتورهای دود نقطه ای طبق تجربیات گذشته برای فضاهای با وسعت بالا و محیط باز با چالش های گوناگونی روبرو بوده اند. در اینگونه فضاها به دلیل نوع چیدمان دتکتورهای دود، مشکلاتی ... ادامه مطلب »

لزوم استفاده از شبکه اسپرینکلر

چرا به شبکه اسپرینکلر نیازمندیم؟ بروز حریق در منزل یا محل کار ما بسیار وحشتناک خواهد بود. اگر حریق شروع به گسترش کند میتواند محل زندگی شما را نابود کن، یا از آن بدتر به خانواده شما آسیب رساند. آسیبی که به خانه و اجناس داخل آن می‌رسد قابل بازگشت خواهد بود اما برای اعضای خانواده اینطور نخواهد بود. بی ... ادامه مطلب »

اصول کارکرد دتکتورهای حرارتی

یکی از روشهای آشکارسازی آتش استفاده از دتکتورهای حرارتی می باشد که در واقع کارکرد آنها بر اساس تشخیص حرارتی است که در زمان آتش سوزی توسط آتش تولید می شود. پیشینه استفاده از آنها به بیش از ۳۰ سال گذشته باز می گرد. تحقیق و توسعه در زمینه سیستم های اعلام حریق،  تکنولوژی های آشکارسازی و در راستای آن ... ادامه مطلب »

معرفی دتکتور دودی نمونه گیر هوا

چندین سال پیش آتش سوزی در مرکز داده بسیار مجهز و گرانقیمت یک ساختمان تاسیسات پزشکی در یکی از ایالتهای میانی ایالات متحده سبب شد تا این مجموعه تکنیک جدیدی در حفاظت در مقابل حریق را به کار بگیرد. مرکز داده شامل سه اتاق تجهیزات IT و یک اتاق عملیاتی شبکه بود. به دلیل بار محاسباتی بسیار بالا در شرایط ... ادامه مطلب »

محدودیت های سیستم اعلام حریق

متاسفانه، بسیاری از مالکان انتظار دارند که سیستم اعلام حریق قبل از آشکار شدن دود عمل کند یا زمانی عمل کند که بتوانند از کپسول آتش­نشانی برای خاموش کردن آتش استفاده کنند. آن­ها بر این باورند که فقط با نصب آنچه که مقررات ساختمانی ملزم می­کند، آتش در هر بخش دوری در داخل ساختمان شناسایی خواهد شد. اما این حقیقت ... ادامه مطلب »

تاریخچه اولین سیستم اعلام حریق

از تاریخچه ثبت شده، انسان­ها دریافتند که واکنش سریع به حریق در کنترل آن مهم است. در چند قرن­ اخیر، زمانی که کسی متوجه آتش سوزی می­ شد، نگهبانان شیفت شب با استفاده از زنگ دستی به گروه­ها یا ادارات آتش نشانی اعلام خطر می­کردند؛ یا خدمتکاران کلیسا زنگ­های کلیسا را به صدا در می آوردند؛ یا به وسیله سوت ... ادامه مطلب »